Czerwiec na Karuzeli

Pomiędzy kolejnymi turnusami naszych półkolonii wspominamy czerwiec 🙂 A za nami między innymi:

Dwa warsztaty z cyklu Kulturalny Mix – tym razem przypominaliśmy sobie konstrukcję filmu i podjęliśmy próbę nakręcenia krótkiego filmu do słuchowiska „Bogowie na Czechowie”! Ponad to rozmawialiśmy o tym, jak zmieniło się nasze postrzeganie świata oraz wartości, jakimi się kierujemy – dawniej i dziś. Czy dzisiejsza JA dogadałaby się z tą sprzed lat? Jako inspiracja do rozważań posłużył nam wiersz Józefy Juchy. Nie zabrakło oczywiście zagadek – muzycznych i filmowych.

Nagrywanie czerwcowego odcinka słuchowiska było wyjątkowe, ponieważ odbyło się z udziałem naszych Gości ze Stowarzyszenia Misericordia. Zachęcamy do wysłuchania ostatniego już odcinka w wersji międzypokoleniowej.

Nasze ukochane rękodzieło: dorośli wyplatali z papierowej wikliny, a dzieci zabawiły się w string-art, własnoręczne szycie worków, tworzenie stojaka na przybory biurowe oraz świętowanie dnia dziecka i pałaszowanie własnoręcznie przygotowanej uczty lodowo – owocowej.

Zajęcia odbyły się dzięki wsparciu Miasta Lublin, w ramach projektu Międzypokoleniowa Kawiarenka Kulturalna na Czechowie.

Seniorzy z niesłabnącym zaangażowaniem brali udział w dwóch warsztatach z cyklu Kulturalne Zeszyty. Tym razem poruszone zostały tematy: Sztuka Performance oraz Slam jako reportaż. Nasze czerwcowe kulturalne wyjścia to: projekcja filmu „Radiostory” w kinie studyjnym Bajka oraz tworzenie płóciennych toreb z poetyckim nadrukiem w Domu Słów.

Zajęcia odbyły się dzięki wsparciu Miasta Lublin, w ramach projektu Kawiarenka Kulturalna – Kulturalne Zeszyty 2023.

W ramach projektu realizowanego ze Stowarzyszeniem „ę” – “Polska dla początkujących i zaawansowanych,  podaj dalej” odbyły się dwa spotkania zapoznawcze ze wszystkimi uczestnikami biorącymi udział w projekcie. Cały miesiąc odbywały się także cykliczne spotkania seniorów z uchodźcami.

Czerwiec to także działania w projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez wspieranie różnorodnych form ich aktywizacji.” Wspólnie z seniorami z Borzechowa zwiedziliśmy Kaplicę Zamkową oraz wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Lublinie. Dodatkowo w ramach projektu prowadzimy działania integracyjne i animacji kulturalnej w Borzechowie.

W czerwcu ruszyły też regularne spotkania sąsiedzkie w siedzibie Fundacji – na ul. Górskiej 9. Zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcieliby w przyjaznej atmosferze porozmawiać, poznać inne osoby, a może przy tym nawet coś wydziergać czy zmalować 😉 Spotykamy się we wtorki o godz. 11.

Czy to już wszystko, co działo się w czerwcu? No cóż – nie 🙂 24 czerwca odbył się na os. Karłowicza Piknik Osiedlowy, w którym Fundacja Karuzela wzięła udział – dla najmłodszych były gry i zabawy z dawnych lat, a dla tych trochę starszych zaplanowano grę terenową z zagadkami. Zaś ci czworonożni mogli liczyć na pokaz psiego posłuszeństwa oraz porady behawioralne.

Nasze regularne zajęcia, których nie zabrakło również w czerwcu, to gimnastyka oraz zajęcia dogoterapeutyczne w Środowiskowym Domu Samopomocy Mozaika.

Nasza wisienka na torcie – jedna z naszych seniorek, poetka Anna Zbiczak przeczytała kilka swoich wierszy na Open Mic organizowanym w ramach Lubelskiej Sceny Poetyckiej 🙂