Aktywny EKOsenior #zostańwdomu

SENIOR TEŻ CHCE BYĆ AKTYWNY

Przyszedł marzec 2020 roku, a wraz z nim wirus SARS-CoV-2, który „uziemił” w domach wielu aktywnych seniorów i seniorki. Nikt nie marzy o tym, aby ograniczać swoją wolność. Od 2015 roku pracujemy aktywizując seniorów i seniorki z Lublina i okolic i wiemy, że dla nich czas ogólnospołecznej izolacji to trudny czas. Jak być aktywnym społecznie kiedy trzeba ograniczyć wychodzenie z domu?

Społeczna kwarantanna pokazała, że kiedy ludzie ograniczają swoją aktywność natura odpoczywa i rozkwita! Spadła emisja CO2, w weneckich kanałach woda oczyściła się na tyle, że pojawiły się w nich ryby, łabędzie, a nawet delfiny. Dzikie zwierzęta wracają na swoje dawne siedliska.

A gdyby tak seniorzy siedząc w domu mogli zrobić coś dla środowiska, nas samych, a przy tym być także aktywni? Nie tylko czekać na wolontariusza zakupami. Nie tylko być biorcą pomocy, ale także aktywnie pomagać w poprawianiu bytu planety i ludzi na niej?

POMYSŁ

Szycie maseczek, kombinezonów, zbiórki komputerów dla dzieci, wysyłanie obiadów do szpitali…a jak seniorki mogą włączyć się w działania społeczne? Skoro natura daje nam znać, że jesteśmy intruzem, spróbujmy zmniejszyć ilość śmieci jaką produkujemy poprzez zamianę standardowych plastikowych gąbek i ścierek myjących na takie ze sznurka konopnego lub lnianego, a foliowe siatki do których wkładamy owoce i warzywa na woreczki z firanki!

AKCJA

  1. Zebrane na zrzutce środki przeznaczamy na materiały do zrobienia myjek i woreczków oraz bezpieczne ich dostarczenie i odbierania od seniorek.
  2. Umawiamy się z seniorkami na wspólne, ale każdy w swoim domu, robienie i szycie myjek i woreczków. Seniorki wysyłają nam zdjęcia ze swojej pracy, my im pokazujące ile już wspólnie udało się zrobić.
  3. Po zakończeniu samoizolacji, kiedy będziemy już wszyscy mogli spotykać się w większym gronie, prowadzimy akację informacyjną i rozdajemy zainteresowanym wytworzone myjki i woreczki, aby zmniejszyć ilość wykorzystywanego plastiku.
  4. Wszyscy mamy poczucie, że dzięki izolacji i siedzeniu w domu, zrobiliśmy też coś dobrego dla planety!

ZAJRZYJ ŻEBY ZOBACZYĆ AKTUALNOŚCI Z NASZEJ AKCJI