2023 w Karuzeli – podsumowanie

2023 był dla Fundacji Karuzela Aktywności rokiem dużych wyzwań i nowych doświadczeń. A zaczęłyśmy “z wysokiego c”, od wyjazdu szkoleniowego do Neapolu. W ramach współpracy z Unią Europejską w programie Erasmus+ projekt Creative 60+ Fundacja Karuzela Aktywności oraz LUETEC, wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami i uczyliśmy się od siebie wzajemnie. W Neapolu przeprowadziłyśmy warsztaty muzyczne i rękodzielnicze dla włoskich seniorów. Wróciłyśmy pełne nowych pomysłów.

Luty to kolejne nowatorskie działanie – nasza fundacja dostała się do projektu „Polska dla początkujących i zaawansowany – podaj dalej”. Wzięłyśmy udział w szkoleniu przeprowadzonym przez „Towarzystwo inicjatyw twórczych ę” i Polskie Forum Migracyjne. Dzięki temu nasi seniorzy stworzyli Klub Konwersacyjny, w którym zaczęli uczyć języka polskiego osoby uchodźcze. Spotkania w przyjaznej atmosferze i luźne rozmowy o otaczającym świecie i życiu, przyczyniły się do tego, że nasze „pary” szybko nawiązywały nić porozumienia, a „uczniowie” pochodzący z Ukrainy równie szybko zaczynali mówić po polsku. Konwersacje trwały 9 miesięcy. W lutym również ruszył kolejny nasz projekt międzypokoleniowy – Kawiarenka Kulturalna, w którym znalazły się propozycje nie tylko dla starszych mieszkańców Lublina. Dzieci miały swoje warsztaty rękodzielnicze, a seniorzy swoje. Powstały kolejne słuchowiska poprzedzone warsztatami z emisji głosu.

Marzec to początek projektu „Zeszyty kulturalne”, który co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku z powodu dużej liczby chętnych, zaistniała potrzeba stworzenia dwóch grupy zajęciowych. Poza warsztatami, seniorzy wychodzili na wydarzenia kulturalne, brali udział w spacerach kreatywnych z młodzieżą. Prowadziłyśmy również spacery kreatywne i warsztaty w różnych grupach nie tylko lubelskich w projekcie Erasmus Creative 60+. W marcu przyjechali do Lublina nasi partnerzy projektowi z Neapolu. Grupa seniorów z opiekunami brała udział w zorganizowanych warsztatach i spacerach. Odwiedziliśmy przestrzeń twórczą Baobab w centrum Lublina. Jedna z naszych seniorek oprowadziła grupę neapolską po Zamku Lubelskim i kaplicy zamkowej. Wspólnie pokazaliśmy im to, co najpiękniejsze w Lublinie. W marcu również po raz pierwszy seniorzy wzięli udział w wydarzeniu open mic. Jedna z naszych seniorek zaprezentowała swoje wiersze. Na koniec wydarzenia odbył się piękny koncert zespołu Pojjazja.

Kwiecień, maj i czerwiec to kontynuacja rozpoczętych działań: „zeszyty kulturalne”, rękodzieło dla „dużych i małych”, wyjścia na wydarzenia kulturalne, pierwsze spotkania w klubie konwersacyjnym. W kwietniu rozpoczęłyśmy nowy projekt z seniorami z Borzechowa. Były warsztaty i wspólne wyjścia na wydarzenia kulturalne. W maju zorganizowałyśmy konferencję upowszechniającą z projektu Creative 60+, na której dzieliłyśmy się swoimi doświadczeniami z osobami pracującymi z seniorami.  Opowiadałyśmy o swoich metodach pracy, wypracowanych rezultatach i pomysłach na działania. Czerwiec zaczął się bardzo intensywnie od przygotowań do półkolonii. Poza tym cały czas kontynuowałyśmy działania z różnych naszych projektów. Między innymi odbył się bardzo zabawny spacer kreatywny pt. „Pozowanie jak na obrazach” z podopiecznymi stowarzyszenia „Misericordia” w Lublinie. W czerwcu brałyśmy również udział w festynie osiedlowym, na którym dzieci mogły pobawić się w zabawy swoich dziadków, a Agata i jej dogoterapeutyczny pies Blu pokazywały jak najlepiej opiekować się swoim czworonożnym przyjacielem.

Lipiec to u nas zawsze gwarny i wesoły czas z dziećmi, czyli półkolonie.

Kolejne miesiące to kontynuacja dotychczasowych działań projektowych. Między innymi powstała druga część słuchowiska „Bogowie na Czechowie”. Seniorzy z Borzechowa regularnie odwiedzali Lublin na spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych. Klub Konwersacyjny prężnie działał w przestrzeni Lublina.

W październiku seniorzy byli na wycieczce filmowej w Warszawie. Odwiedzili wytwórnię filmów, obejrzeli film w technologii 3D, zwiedzali Warszawę w kadrach filmowych.

W listopadzie odbyła się mobilność grupowa do Neapolu z programu Erasmus +.  Dla niektórych uczestników była to pierwsza w życiu podróż samolotem oraz wyjazd zagraniczny. Seniorzy przywieźli mnóstwo wspomnień i doświadczeń z całkowicie odmiennej od polskiej, kultury włoskiej. Grudzień jak zawsze był miesiącem podsumowań i spotkań świątecznych. 

To był bardzo pracowity i inspirujący do kolejnych działań rok. Dziękujemy wszystkim za współpracę i zachęcamy kolejne osoby i instytucje do kooperacji z Fundacją Karuzela Aktywności. W minionym roku realizowaliśmy nasze projekty we Włoszech. Już możemy obiecać, że w tym roku odwiedzimy wspólnie kolejny europejski kraj. Zakręćcie się z nami na Karuzeli.